Europejski Dzień Seniora

150x110

„Wesołe jest życie staruszka...” - śpiewał w Kabarecie Starszych Panów Wiesław Michnikowski. Czy takie jest w rzeczywistości? W Dniu Seniora, który dzisiaj obchodzimy, przyjrzyjmy się sytuacji polskich seniorów oraz zastanówmy się jak chcemy by wyglądała jesień naszego życia.

W rankingu ONZ Global Age Watch (GAW) i rankingu Międzynarodowego Forum Ekonomicznego Human Capital Index (HCI), pod względem jakości życia seniorów Polska jest na ostatnim miejscu w UE i plasuje się w na podobnym poziomie, co Sri Lanka i Urugwaj. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na życie i samopoczucie seniorów. Zalicza się do nich między innymi stan zdrowia, warunki materialne i dochody, dostęp do infrastruktury, opieki zdrowotnej, edukacji, czy też oferta pozwalająca ciekawie spędzić wolny czas. Życie, które powinno być pełne blasków, w Polsce według badań ONZ takim bynajmniej nie jest. We wszystkich rankingach mówiących o jakości życia zajmujemy miejsca w ogonie, a jakość świadczeń dla seniorów jest gorsza niż w Tadżykistanie.

Do czynników fizycznych dochodzą jeszcze czynniki psychologiczne. Największym jest poczucie samotności i brak grupy przyjaciół z którymi można porozmawiać, czy też brak możliwości porozumienia się z młodszym pokoleniem, również ze swoimi dziećmi. Do tego szybkość zmian i przepisów, życie pod presją czasu i przymus dostosowywania się do nowych technologii wywołują u nich duży stres.

Kto z nas myśli o jesieni swojego życia, gdy jest jeszcze w sile wieku? Ilu z nas zastanawia się nad swoją przyszłością? Na ten czas lepiej przygotować się z wyprzedzeniem, by później móc w pełni korzystać z życia seniora i nie musieć rezygnować z codziennych przyjemności. Należy zadbać o swoje zdrowie, zbudować solidne grono przyjaciół i zadbać o swoje finanse.

W mediach ostatnio bardzo dużo miejsca poświęca się emeryturom. Ogromnym problemem jest proces starzenia się społeczeństwa, który skutkuje tym, że maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, które pracują na obecne świadczenia emerytalne. Według ekonomistów wysokość naszych emerytur będzie równa 30-40% naszej ostatniej pensji. Zatem oszczędzanie jest najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dostatniego życia na zasłużonym odpoczynku. „Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla nas. Nie tylko ze względu na to, że uda nam się zgromadzić większą sumę, ale przede wszystkim nie wymaga to od nas wyrzeczeń.”- wyjaśnia Łukasz Schabowski z Partners Financial Services Polska S.A.

Dbajmy o siebie, oszczędzajmy i wspomagajmy obecnych seniorów. To oni zaznali smak trudów życia, poznali czasy bojaźni o siebie, bliskich i rodzinę, zaznali niedostatku. Pomimo tych doświadczeń, dokonali rzeczy niezwykłych. Tworzyli na nowo i z sukcesem naszą rzeczywistość, wychowali kolejne pokolenia, zapewnili swoim dzieciom, wnukom i prawnukom poczucie sensu i pewności. Niech życie dostarcza im wielu radości.